2020-11-10

Karp - nie tylko na święta? 6 mitów o karpiu


Trudno o drugą rybę, wokół której narosłoby tyle mitów i przekłamań. Karp, bo o nim mowa, to ryba smaczna, zdrowa i polecana nawet osobom na diecie. 

Mit 1 
Tradycja jedzenia karpia pochodzi z PRL – u 

Karpie jada się w Polsce już od 1000 lat. Jesteśmy liderem produkcji karpia w Europie.

Mit 2 
Karp nie jest rybą popularną w Polsce

Nie ma drugiej tak popularnej ryby świeżej w Polsce jak karp. Lokalnie i na ograniczoną skalę karpie dostępne są całorocznie i cieszą się popularnością dzięki produkcji lokalnej i w ekologiczny sposób.

Mit 3 
Karp jest mulisty 

Nie jest to prawda - jak każda słodkowodna ryba, dobrze przygotowany karp ma słodkawy posmak.

Mit 4 
Karp jest niezdrowy i tłusty

Mięso karpia jest delikatne i lekkostrawne, znajdziemy w nim witaminy A, B1, B2, B3, B6, B12, D i K oraz fosfor. Zawiera również kwasy tłuszczowe omega-3 

Mit 5 
Polska musi importować karpia

To nieprawda.
Jesteśmy największym producentem karpia w UE.

Mit 6 
Ryby hodowlane karmione są hormonami, by szybciej rosły. 

To nieprawda.
Do sprzedaży trafiają dopiero trzyletnie ryby. Sam karp żywi się tym, co znajdzie w stawie. Dodatkowo karpie dokarmia się mieszankami zbóż. Tak powolna i w pełni ekologiczna hodowla jest gwarancją, że otrzymujemy najlepszą wersję karpia. Mięso karpi hodowanych w Polsce jest delikatne, średnio tłuste i bardzo smaczne.

Ciekawostka 
Czy wiecie że karp był przyczyną zmiany granic Polski?

Świeże karpie z Zatora trafiały na stoły Wawelu oraz do pałaców i kamienic magnatów i patrycjuszy. W okresach wielkiego zapotrzebowania na ryby bywało, że nie starczało dla nich wody w okolicy, co czasami doprowadzało do zatargów pomiędzy właścicielami stawów. 
Konflikt o wodę pomiędzy Wawrzyńcem Myszkowskim ze Spytkowic a księciem zatorskim Janem doprowadził do zabójstwa tego drugiego, a w konsekwencji do przyłączenia ziem księstwa do Polski przez Zygmunta I Starego.

Zaloguj się

Zaloguj

Nie pamiętam hasła - Wygeneruj nowe

Nie pamiętam hasła

Podaj adres e-mail użyty do logowania

Element zostanie usunięty i nie będzie można go przywrócić