2021-03-22

Smak świątecznej tradycji - nasz przepis na wielkanocny pasztet


Tradycyjne święta wielkanocne nie mogą obyć się bez prawdziwego przysmaku, który co roku można znaleźć na polskich stołach. Mowa oczywiście o pasztecie wielkanocnym, który w towarzystwie domowego dobrze wypieczonego chleba często staje się specjałem, od którego zaczynamy świąteczny poranek. Jaka jest tajemnica smaku wielkanocnego pasztetu, przygotowywanego przez mistrzów kuchni Hotelu Narvil? Poprosiliśmy o podzielenie się recepturą naszego Szefa Kuchni, Adama Kotomskiego.

Przepis na pasztet wielkanocny Szefa Kuchni Adama Kotomskiego

·  udziec z indyka (50 dkg)
·  boczek surowy (40 dkg)
·  wołowina (40 dkg)
·  mięso wieprzowe (70 dkg, od szynki)
·  wątróbka drobiowa (30 dkg)
·  marchew (2 sztuki)
·  seler (1/2 sztuki)
·  bułka czerstwa (2 sztuki)
·  ziele angielskie (5 sztuk)
·  liść laurowy suszony (2 sztuki)
·  cebula (1 sztuka)
·  jaja (4 sztuki)
·  sól (1 łyżeczka do smaku)
·  gałka muszkatołowa (cała, 1 szt)
·  pieprz czarny mielony (do smaku)

Mięso oczyszczam, płuczę i przekładam do dużego garnka na rozgrzany olej. Po obsmażeniu zalewam wodą w ilości przykrywającej mięso. Warzywa obieram, myję dokładnie i dodaję do mięsa. Wkładam liście laurowe, ziele angielskie, sól. Należy gotować pod przykryciem, do miękkości, około godzinę. Pod koniec gotowania dodaję oczyszczoną z błon wątróbkę i gotuję 5 minut. Na koniec dodaję bułki.

Mięso odstawiam do przestygnięcia. Mięso mielę maszynką (oczka drobne) trzy razy. Do zmielonego mięsa dodaję jaja. Całość dokładnie mieszam drewnianą łyżką. Doprawiam pieprzem, solą jeżeli potrzeba, i startą gałką muszkatołową.

Pasztet wykładam do foremek aluminiowych, albo do foremek metalowych które trzeba posmarować tłuszczem i wysypać bułką tartą. Pasztet piekę godzinę temp. 180 stopni. Wyjmuję i zostawiam do ostygnięcia.

Zaloguj się

Zaloguj

Nie pamiętam hasła - Wygeneruj nowe

Nie pamiętam hasła

Podaj adres e-mail użyty do logowania

Element zostanie usunięty i nie będzie można go przywrócić