2021-03-12

Żurek czy barszcz biały? Tradycyjne zupy na wielkanocnym stole


W moim domu rodzinnym podawało się na święta Wielkiej Nocy barszcz biały, jednak w domu rodzinnym mojego męża podawało się żurek. I tak właśnie powstał rozłam w nazywaniu tradycyjnej zupy wielkanocnej, królującej we wszystkich domach polskich właśnie w ten pełen magii świąteczny poranek. Moja mama twierdziła, że barszcz biały to nie żurek i tradycja nakazuje podawanie na Wielkanoc właśnie tej zupy, a zdaniem teściowej - żurek jest wielką tradycją w jej regionie i nie wyobraża sobie świąt Zmartwychwstania Chrystusa bez tej właśnie zupy. Mnie od zawsze zastanawiało jedno: jaka jest różnica między barszczem białym, a żurkiem- gdyż dla mnie, zwykłego amatora, właściwie wielkiej różnicy nie ma, ponieważ smak tych dwóch zup jest bardzo zbliżony.

Postanowiłam zgłębić nieco temat różnic pomiędzy białym barszczem a żurkiem, tak, aby zaspokoić swoją ciekawość i dlatego dzisiaj mogę się podzielić z Wami moimi spostrzeżeniami.

Żurek - jest tradycyjną zupą, jej nazwa pochodzi od niemieckiego słowa sauer, co w dosłownym tłumaczeniu oznacza kwaśny, zakwaszony, ukiszony. Tak więc żurek jest to zupa gotowana na zakwasie, jednak zakwasie żytnim. W dawnych czasach żurek był po prostu ubocznym skutkiem pozostałości podczas wypieku pieczywa. Żurek gotowany jest na wędzące oraz białej kiełbasie, mocno aromatyczny przyprawiony liściem laurowym, pieprzem, zielem angielskim oraz lekko czosnkiem. Ważna informacja jest taka, że żurek gotowany jest praktycznie bez wywaru warzywnego. Tradycyjny żurek jest gęstą sycącą zupą z dodatkiem ziemniaków.

Barszcz biały - również jest tradycyjną staropolską potrawą, przygotowywaną na wywarze warzywno mięsnym. Składnikiem wywaru musi być biała kiełbasa, po stronie warzyw musi się znaleźć między innymi kilka grzybów. Barszcz również gotuje się na zakwasie, a zakwas ten w odpowiednim momencie - czyli po wyjęciu białej kiełbasy - dolewa się do gotującej zupy. Ciekawostka jest taka, że zakwas ten pochodzi z ogórków kiszonych lub kiszonej kapusty. Taki właśnie jest barszcz biały. Z zasady barszcz biały jest lżejszą zupą od żurku.

Tak więc muszę stwierdzić jednoznacznie, że w większości polskich domów na święta podawany jest jednak żurek, a nie barszcz biały, gdyż zazwyczaj zupa wielkanocna zakwaszona jest mąką.

Jakby zupa wielkanocna się nie nazywała, dla mnie jest najpyszniejsza na całym świecie, gdyż zjedzona wspólnie z rodziną podczas odświętnego śniadania!

Karina z rodziną

Zaloguj się

Zaloguj

Nie pamiętam hasła - Wygeneruj nowe

Nie pamiętam hasła

Podaj adres e-mail użyty do logowania

Element zostanie usunięty i nie będzie można go przywrócić